- Kategorie blogu
- Těhotenství
- Miminko/Batole
- Nákupní rádce
- Soutěže, Akční nabídky
- Úvod
- Náš blog
- Miminko/Batole
- Výživa kojenců a batolat je odlišná od jídelníčku dospělých
Výživa kojenců a batolat je odlišná od jídelníčku dospělých
Ani nevíte jak, oslavili jste první narozeniny a z vašeho miminka se stalo batole? Přemýšlíte, jak by měl vypadat jeho jídelníček? Mléko patří i nadále k důležité složce jeho potravy. Kromě mléka se ale jeho jídelníček rozšiřuje o mléčné výrobky a jiné potraviny. Myslete ale vždy na to, že batole není malý dospělý, takže jídelníček uzpůsobte jeho věku.
V průběhu batolecího věku se strava dítěte stále víc přibližuje stravě dospělých. Podáváme dítětem potraviny, které ho budou nutit kousat, ale ne větší množství zeleniny nebo ovoce najednou, aby to jeho zoubky zvládly.
Jaká by tedy měla být výživa batolete? Pestrá, vyvážená a zdravá. Základem batolecí stravy je mléko, cereálie, ovoce, zelenina a maso. Do tří let používejte raději mléko batolecí, nikoliv mléko kravské.
Vhodná strava pro batolátka
- Mléko a mléčné výrobky dávejte dítěti minimálně 2x denně, raději častěji. Nechce-li dítě mléko, nabídněte mu adekvátní porci jogurtu nebo sýra. Pokud podáváte batoleti krabicové mléko, pak rozhodně plnotučné (tuky dítě potřebuje).
- Polovina tuků by měla být tvořena z rostlinných zdrojů, takže rostlinné máslo, rostlinné oleje.
- Cereálie by se měly vyskytovat v jídelníčku prakticky 4 - 5x denně. Patří sem chléb, pečivo, těstoviny, cereální kaše. S celozrnným pečivem v batolecím věku šetřete.
- Ovoce a zeleninu byste také měli podávat 4 - 5x denně, téměř s každou porcí. Ze zeleniny je vhodná mrkev, jarní cibulka, pórek a petrželka, kedlubna, špenát, salát, ředkvička či pažitka. Některá zelenina je hůře stravitelná, takže byste ji měli nejprve důkladně pokrájet či nastrouhat, případně podusit.
- Maso střídejte červené, bílé a rybí. Ryby by měly být zařazeny v jídelníčku alespoň 1-2x do týdne.
- „Lehčí“ luštěniny už také můžete vyzkoušet, například červenou čočku nebo cizrnu.
Důležitá je pravidelnost
U batolat byste měli myslet na správné stravovací návyky. Důležité je dodržovat stejnou dobu podávání pokrmů a dostatečné pauzy mezi jednotlivými jídly, a to aspoň 2 - 3 hodiny. Mezi jídly byste dětem neměli nic jiného nabízet (takže žádné sušenky, bonbonky ani oříšky).
Můžou batolátka sladkosti?
Batolatům byste sladkosti neměli nabízet. Pokud jim však něco sladšího chcete dát, pak minimálně a bezprostředně po jídle. Sladké nápoje také není vhodné dětem dávat.
Vhodně zvolená strava má vliv na budování odolnosti dětí, protože 70 % buněk imunitního systému se nachází ve střevech!